Kadınlar için Protein Tozu Kullanımı
Firmahizmeti.com
Blog Detayları

Kadınlar için Protein Tozu Kullanımı

Protein tozu denince ilk akla gelen şey erkeklerin kullandığı ve vücut geliştirmeye katkı sağlayan besin desteği ürünü olduğudur. Ancak sanılanın aksine kadınlarında sıkça kullandığı ve sadece kas gelişimi için değil, bolizmayı düzenlemesi, sağlıklı kilo vermeyi sağlaması, zinde kalmanızı sağlayarak dayanıklılığı arttırıcı etkenleri kadınların tercih etme sebeplerinden sadece bir kaçı. Hatta yapılan araştırmalara göre protein tozlarının kadınlara erkeklerden daha çok hizmet ettiği, vücutta bir çok alanda fayda sağladığı kanıtlanmıştır.

\r\n\r\n

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre ortalama bir kadın günde 46 gram protein almalıdır. Hatta kilo vermek isteyen kadınların bunu kas kaybetmeden daha kontrollü ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmeleri için vücutlarına gerekli oranda protein alması gerektiği ortaya çıkmıştır. Kadın atletler kilogram başına 1,2 ila 1,7 gram arasında günlük protein almalıdır. Yani kısaca 50 kilogram bir kadının günde 60 ila 85 gram arası protein almazı şarttır.

\r\n\r\n

Protein tozlarını öğünlerinizde normal yiyeceklerinize karıştırarak kullanmanın yanı sıra bunlara özel içecek tarifleriyle (shake veya smoothie gibi) rahatça tüketebilirsiniz. Akşam çorbanıza karıştırabilir, sabah meyveli bir içecek hazırlayarak bolizmanıza katabilirsiniz.

\r\n\r\n

Kilo vermek için vücudunuza kalori almayı kestiğiniz anda vücut enerji ihtiyacını sağlamak için kaslarınızı parçalamaya başlar, kısacası katabolik reaksiyona geçersiniz. Bu esnada eğer yeterli miktarda protein almazsanız kaslarınız giderek eriyecektir. Ancak sağlıklı olan kasların kalması ve yağlarınızın erimesidir. Burada kas dokunuzu kaybetmeden güvenli bir şekilde kilo vermenizi sağlamak için protein tozu kullanmanız gerekiyor.

\r\n\r\n

Bunlara ek olarak piyasada bulunan bir çok protein tozunda çok az miktarda da olsa karbonhidrat ve yağ bulunur. Bu sayede vücudunuzun karbonhidrat ve yağ seviyesini de dengelemiş olursunuz. Gerekli kaloriyi aldığınız için de enerjinizden herhangi bir şey kaybetmemiş olursunuz.

\r\n\r\n

Piyasadaki protein tozu üreticileri bu ürünleri çeşitli aromalarda yapabilmektedir, bunlar çikolatalı, vanilyalı gibi tüketimi kolaylaştıran tatlardır. Kadınlar genellikle bunu egzersiz öncesi shake veya smoothie gibi içecek haline getirip almaktadır. Bunların yapımı oldukça kolay ve zahmetsizdir. Evinizde bir blender varsa gerekli malzemeleri karıştırıp harika tariflerle şaheserler yaratabilirsiniz. Egzersiz sonrası açlığınızı tamamen protein shake içerek bastırabilirsiniz. Bunun herhangi bir zararı yoktur. Hatta bu vücudunuzda bir çok sistemi düzenleyerek sizi daha zinde hissettirecektir.

\r\n

25-12-2016

Facebook Yorumları