• : 0850 303 2998
Apple Lightning girişini kaldırmaya hazırlanıyor
img
Teknoloji

Apple Lightning girişini kaldırmaya hazırlanıyor

2012 yılında iPhone 5’in tanıtılmasıyla hayatımıza giren Lightning yakında yerini yeni bir teknolojiye bırakabilir. Özellikle çift taraflı olarak takılabilmesiyle kullanıcıları mutlu eden Lightning girişi, 2012’den bu yana birçok aksesuarda da karşımıza çıkmıştı.

Apple’ın 3. Nesil iPad Pro’da USB-C standartını kullanmış olması, yeni iPhone’lar hakkındaki şarj girişi değişikliği söylentilerini oldukça fazla körüklemişti. Şimdi ise yayınlanan görsel ve bir takım bilgilere bakılırsa Apple sadece USB-C üzerinde değil, smart connector üzerinde de denemeler yapıyor.

Söylentilere göre Apple, iPhone 12’de son bir defa Lightning girişini kullanarak uzun süredir cihazlarında yer verdiği teknolojiye veda edecek. İddiaların sahibi Twitter kullanıcısı ”Fudge” (@choco_bit) firmanın USB-C üzerinde denemeler yapsa da bunu kullanmayacağını belirtiyor. Bunu yerine iPad’lerde görmeye alışık olduğumuz Smart Connector önümüzdeki yıllarda çıkacak iPhone’larda yerini alacak.


FİZİKSEL TUŞLAR DA KALDIRILABİLİR!

Bağlantı noktalarını kaldırarak ve fiziksel tuşların sayısını azaltarak daha az donanımsal sorun çıkmasını sağlamayı hedefleyen firma oldukça heyecan uyandıracak yeniliklere gidecek gibi görünüyor. Aslında Watch ürünlerinde ilk olarak denenen Force Touch ve kablosuz şarj, iPad Pro‘da bulunan USB-C girişi düşünüldüğünde Apple tüm cihazlarında uygulayacağı yenilikleri önce başka cihazlarında deniyor. Durum böyleyken yeni bağlantı noktalarını ve teknolojileri gelecek iPhone modellerinde görme ihtimalimiz oldukça yüksek.

Ancak firma bu tarz kritik bir öneme sahip ve uzun yıllar kullanacağı bir teknolojiyi kullanıcılara sunmadan önce oldukça fazla deneme ve plan yaptığı herkes tarafından kolayca tahmin edilebilir. Çünkü 30-pin bağlantı noktasının 9 sene kullanıldığı, Lightning girişinin de aynı kaderi paylaşacağı düşünülürse, Apple bu konuda ince eleyip, sık dokuyordur.

Bu yıl içerisinde 5.4, 6.1 ve 6.7 inç ekran boyutlarına sahip yeni modellerini görücüye çıkartacak olan Apple’ın başka ne tür yenilikleri sunacağı şu an için bilinmiyor.İlginizi Çekebilir

 • img

  Silahla oynayan çocuk hayatını kaybetti

  Türkiye
  Haberi İncele
 • img

  Metrelerce yüksekten nasıl düştüğü merak konusu oldu!

  Türkiye
  Haberi İncele
 • img

  Nissan 20 bin kişiyi işten çıkarmaya hazırlanıyor

  Teknoloji
  Haberi İncele
 • img

  Ekonomide düzenlemeler içeren torba teklif TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda

  Siyaset
  Haberi İncele
 • img

  İçişlerinden kafe, restoran, çay bahçeleriyle ilgili genelge!

  Türkiye
  Haberi İncele
 • img

  Pandemi İstanbul şirketlerini durdurmadı!

  Ekonomi
  Haberi İncele
 • img

  Manisada 500 metre ara ile iki kaza: 4 yaralı

  Türkiye
  Haberi İncele
 • img

  Apple Steve Jobs gözlüğü üzerinde çalışıyor

  Teknoloji
  Haberi İncele
 • img

  Bakan Pekcan: Esnaf ve Sanatkara 14,4 Milyar Lira Faiz İndirimli İşletme Kredisi Kullandırıldı!

  Siyaset
  Haberi İncele
 • img

  Geri dönüşüme bırakılan 3 günlük bebek koruma altına alındı!

  Türkiye
  Haberi İncele