• Facebook
  • Twitter
  • Youtube
  • Google+
  • Instagram
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Yeni çipli kimlik kartı başvuruları başladı: Nasıl alabilirsiniz?
Firmahizmeti.com
Bu Alana Reklam Verin.
Yazarın Diğer Yazıları
Yazı Detayları

Yeni çipli kimlik kartı başvuruları başladı: Nasıl alabilirsiniz?

Nüfus cüzdanlarının yerini alacak çipli elektronik kimlikler için başvurular ülke genelinde başladı. Peki yeni kimlikler ne kadar, başvuruda neler gerekiyor? Bilmeniz gereken tüm detaylar haberimizde.
\r\n\r\n
\r\n\r\n

Şu an kullandığımız nüfus cüzdanlarının yerini alacak olan yeni elektronik kimlikler için 2016'dan bu yana devam eden -11 ilde 150 bin kişiyi kapsayan- pilot uygulaması nihayet tamamlandı ve tüm Türkiye’de çipli kimlik başvuruları 2 Ocak 2017 tarihi itibariyle alınmaya başlandı.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n
Vatandaşların gerek kamu gerek özel teşebbüs hizmetlerinden daha hızlı bir şekilde yararlanmasını sağlayacak kimliklerde yer alan elektronik veriler PIN ve PUK korumalı olarak saklanacak. Üstelik çipli kimlikler ile sahtecilikten kaynaklanan mağduriyet önlenecek, vize muafiyeti olan ülkelere seyahatlerde pasaport yerine geçecek ve elektronik imza amacıyla da kullanılabilecek.
\r\n\r\n
 
\r\n\r\n

Yeni kimlik kartı randevusunu nereden alabilirsiniz?

\r\n\r\n
 
\r\n\r\n
Kimlik kartları için 15 yaşından büyüklerin yurt içinde ilçe nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere şahsen başvurmaları gerekiyor. 15 yaşını tamamlamayan bireyler için veli veya vasileri başvuruda bulunabiliyor. Üstelik talep edilmediği sürece 15 yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğrafa yer verilmeyecek. 
\r\n\r\n
 
\r\n\r\n
Başvuru için ilçe nüfus müdürlüğüne doğrudan gidilebileceği gibi, zaman kaybını önlemek adına https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr web sitesinden ya da "Alo 199" çağrı merkezinden randevu almanız gerekiyor. İlçe nüfus müdürlüğüne gidemeyecek durumda olanlar için başvurular kendi adreslerinde alınacak.
\r\n

05-01-2017 - 22:54:52

Yazar : Çağlar CAYVARLI

Facebook Yorumları